yeni zaman kavramı

En son 27 Nisan’da yazmışım buraya. Utanç verici. Çoktandır rahatsızım bu halden. Sanki bok varmış gibi her şeyin peşinden koşturuyoruz. Default ayarlarda yaşamaya zaten vakit yetmiyor çünkü teknoloji hayatı kolaylaştırdıkça kendimize yeni bir ‘meşgale’ daha satın alıyoruz. Bir de bunun üzerine ‘normalde yaptıklarımı artık daha hızlı yapabiliyorum’ diye güvenerek üzerine yeni işler bindiriyoruz.

Sonra iki yazı arasında bir mola vereyim derken okuduğum yazı, beni utanca sürüklüyor. Yazı burada. (İngilizce)
Aynı hissi başkaları da yaşıyor diye mutlu olup, dert etmemek de çözüm değil. ‘Yalnız değilmişim’ mantığı ile geçiştirilebilecek bir şey de değil bu.
Bahane üretmek mi? Evet, ben hâlâ öyle görüyorum. Daha fazlasını yapabilirim, para harcıyormuş gibi düşünerek zaman kavramı üzerinde ‘üçün beşin hesabını’ yapabilirim. Buradan artırdıklarım ile şuraya üç-beş satır koyabilirim.
Son zamanlarda iyice fark ediyorum ki ‘beş dakika sonra vereceğim’ diyen çok çok çok az kimse gerçekten beş dakika sonra verebiliyor söz verdiği şeyi. Bunlardan biri de benim tabii. Altıncı dakikaya sarkıyorum. ‘Altı dakika sonra vereceğim’ demekle de yedinci dakikaya sarkacağını biliyorum. Amma çok şey biliyoruz öyle değil mi? (bok!)
Kendi kendine söylenirsin işte. 
Kendi kendime konuşuyorum burada.
Ya yeni bir zaman kavramı inşa edeceğiz ya da bu şekilde yaşayacağız. Veya üçüncü ve dördüncü yolları keşfedeceğiz. Beş? Altı? Olmaz mı? Kurcaladıktan sonra elmas bile çıkıyor yeryüzünden.
Ha tabii bir de ‘ne yapıyorsunuz uzaya roket mi gönderiyorsunuz’ diye şaşıracak bir grup da olur. Cidden. Uzaya roket mi gönderiyoruz? Bu kadar insan kalabalığı içerisinde, hâlâ bir sürü insan da o zamanı nasıl dolduracağını bilemiyorsa… Gelecek çok daha fecî demektir. Ne kadar karamsarım! Karamsar olmamak elde mi (bu konuda)?

2 Responses

  • Uzun zamandan sonra güzel dönüş olmuş azizim.

  • Bu sorunu yaşamamak için daha erken kalmak; işte herkesten önce olup;projeleri bitirmenin çok işe yaradığını belirtebilirim. Ayrıca verimli çalışmak için, sabah öncelikli konuların listesini hazırlamak gibi basit çözümler uygulamabilir.

Leave a Reply