olsa

Çoğu arkadaş diyaloğunda geçer:

– Şu filmi seyretmiş miydin sen?
– Seyretmez olur muyum hiç…

Halbuki diyalog haricinde bu bilgiler fazla paylaşılmaz. Kimin neyi seyrettiğini/seyretmediğini öğrenmek için ‘sormak’ gerekir. Profiller sıklıkla ‘favori filmleri’ bölümü ile doludur. Facebook’ta herkesin hangi filmleri seyrettiğini, hangilerini ‘henüz’ seyretmediğini gösteren bir şey olsa ne güzel olurdu. DVD BluRay hediyeleşmelerinde de güzel bir database sağlardı arkadaşlar arasında.

IMDB’deki film detay sayfalarında facebook’la entegre bir ‘seyretmiştim’ butonu koymakla başlanabilir (veya IMDB’den bağımsız olarak, film listesini oradan alıp başka bir yere bunu taşıyarak yapmak gibi, belki) Öte yandan insanların şimdiye kadar seyrettiği filmleri bir şekilde database’e girerken yaşayacağı ‘seyretmiş miydim ben bunu ya?’ diye düşünmesi onlara ‘düşünecek güzel bir şey’ verebilir.

Öte yandan arkadaş çevrenizde kimin hangi filmleri seyrettiği bilgisi ile birlikte, bir filmin box-office rakamlarının yanında, tv’de, dvd’de veya korsan yollarla da olsa o filmi seyreden dünyada kaç kişi olduğu güzel bir şekilde ortaya çıkabilir belki.

Olsa, güzel olurdu.

Leave a Reply