Bir ‘binary code’* olarak ‘sıkıntı’

Zihnimin derinliklerinde gezerken önüme düşen bir dosya ile dikkatim dağıldı ve durup düşünmeye başladım. Hangi raftan düştüğünü bulana kadar baya bir vakit geçti. O yüzden masalardan birinin üstüne bıraktım çıkarken.

 

‘Sıkıntı var’ ve ‘sıkıntı yok’ ifadelerinin, son zamanlarda geniş kitleler üzerinde bir ‘binary code’ olarak yerleştiği üzerine zihin meclisimde bir bildiri yapılmıştı ve bilinçaltı kurulu tarafından bu dosyaya bir sürü örnek yazılmıştı.

 

Birtakım insanlar için hayatın bu iki ifade üzerinden ilerlediğini düşünüyorum.

 

Örnek cümleleri biriktirdik.

 

Otobüste karşılarındaki kızı (biri çaktırarak, öbürü çaktırmadan) inceleyen ve ona dair görüş bildiren oğlanlardan birinin dediği ‘Kızın duruşunda bir sıkıntı var’ gibi.

 

Sıkıntı var 1 ise, sıkıntı yok 0 olarak düşünülebilir. 1‘ler ile 0‘ların sayısı eşit olmayacak, bazı bölgelerde 1‘lerde yoğunluk gözlenirken, bazı kısımlarda da 0‘lar gözünüze fazla görünebilir.

 

‘Algıda seçicilik’ klasöründekilerle de örtüştüğü kısımlar olabiliyor tabii ki.

 

‘Geçenlerde geldiler, bazı konularda sıkıntıları varmış’ diyerek anlatımda bulunan, bu cümleyi kurmasına rağmen kaç tane okuldan mezun olduğu duyulduğunda halkın bazı kesimlerinde ayağa kalkıp saygı amaçlı önlerini iliklediği bir kişi.

 

Market rafına yerleştirmesi gereken malları yere düşürdüğü için panikleyen diğer çalışanlara ‘sıkıntı yok’ diye seslenen genç.

 

‘Defansta büyük sıkıntı var’ diye gözlem yapan spor yorumcusu mesela.

 

Evet. 1‘ler 0‘lar havada uçuyor, yazılı ve sözel hayatta.

 

* buraya kadar geldiysen

Leave a Reply